ÇOCUK BAMBU AĞACI GİBİDİR

 

ÖMER FARUK RECA \ GÜNEŞ GAZETESİ KÖŞE YAZISI \

 

ÇOCUK BAMBU AĞACI GİBİDİR

            Bambu ağacı, önce hiçbir şey belli etmez. Fakat daha sonraları, sulandıkça ürün ortaya çıkar. Çinlilerin “Hayat Ağacı” adını verdikleri Bambu Ağacı’nın ilkin tohumu ekilir. Su verilir, gübrelenir. Toprağa atılan Bambu tohumu birinci yılda herhangi bir hareket göstermez. Tohum yeniden sulanır ve gübrelenir.  Bambu tohumu ikinci yılda da toprağın altındadır, herhangi bir hareket göstermez. Üçüncü yılda da tohum sulanır ve gübrelenir. Yine hareket yoktur. Dördüncü yılda da aynı işlem yapılır, suyu verilir, gübresi verilir. Fakat tohum inat eder, sanki Çinliler sabırlı insanlardır. Beşinci yılda aynı işlemi tekrar ederler, tohumu beslemeyi sürdürürler. Nihayetinde 5 yıl boyunca hareket etmeyen Bambu tohumu 6’ncı yıla girerken yeşermeğe başlar, harcanan emeklerin karşılığını o kadar hızla verir ki, 5 yıl hiç kıpırdamayan tohum 1 ay gibi kısa bir sürede, sıkı durun!..  Tam 27 metreye ulaşır… Neredeyse bir minare boyudur bu.

            Peki bu Bambu Ağacı 27 metreye 5 yılda mı ulaştı, yoksa 1 ayda mı?  Elbette ki 5 yılda. 5 yıl boyunca suyu verilmeseydi, gübresi serpilmeseydi 1 ay gibi kısa sürede büyür müydü?

            Ben, çocuğu Bambu Ağacı’na benzetiyorum. Çocuk emek ister, sabır ister. Ama bu emek ve sabırlardan sonra da bir anda inkişaf eder, etrafının gurur kaynağı olur, tabii önce anne babanın.

            “Kim demiş Çocuk Küçük Bir Şeydir

              Bir Çocuk Belki En Büyük Şeydir”

diyor Şair Abdülhak Hamit Tarhan. Bir tohum bence 27 metre boyundadır, bir çocuk benim gözümde devdir. Yeter ki sulansın, gübresi verilsin.

            Nasıl ki Bambu Ağacı’nın yetiştiricisi çiftçiyse, çocuğun çiftçisi de anne babasıdır.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !